Nedělní pohoda / Sunday Peace

by March 04, 2012 0 comments
Po testování pětiprsťáků minulý víkend mě bolela lýtka tři dny :) Když jsem včera přišla domů, po tom dlouhém kopcovitém výšlapu, měla jsem nohy jako ze želatiny a čekala jsem, kolik dní zase budou bolet. A k mému překvapení: nic. Dneska nic nebolí, svaly už si zvykly. Cítím jen takovou obecnou únavu, přece jen po dlouhém poflakování dva dny na kole a včera výlet, na to nejsem zvyklá. Ale musím říct, že je to příjemná únava, užívám si ji.
Přicházející jaro je, jako kdyby mi někdo nastartoval motor v těle a i v hlavě. Mám pocit hromady energie a napadá mě spousta úžasných nápadů, jak se posunout kupředu v různých oblastech.
Celý týden byl ve znamení odpočinku a relaxace a i dneska jsem to brala jen lehce. Uklízela jsem, prala, vařila špagety a odpočívala na našem gauči (karimatka položená na podlaze) s knížkou od Chrissie - konečně jsem ji dočetla. Hodnotím pěti hvězdičkami z pěti. Asi ji brzo přečtu znova.
Takže zatím všechno super! Přeji všechno nejlepší do dalšího týdne.

After the first Fivefingers walk/jog of this year last Sunday my calves hurt for three days :) When I got home yesterday - after the longer and hilly course - my legs felt like being made from jelly and I was expecting some more pain for the following tree days again. I was surprised today at the morning that no particular muscles hurt significantly. I feel just a little bit tired in general - two days cycling and then walk/jog at the terrain - that's not what I'm used to nowadays. And I have to confess that I like that kind of fatigue. This is the good one :)
I feel like some kind of engine had started inside of my body and my mind with the upcoming spring. I can feel the energy increasing and there are many ideas how to move my live and it's purpose further.
As the whole week has been in a sign of relaxation I got it easy today too. I was cleaning the flat, doing the laundry, cooking spaghetti and relaxing on our couch (understand the thin sleeping pad placed on the floor) with the Chrissie's book - I've finished the reading today. I can give five stars from five to this book. I think I would read it again soon.
So far so good! I wish you all good luck in upcoming week.

0 comments:

Post a Comment