Na kole do kanceláře / On the bike to the office

by February 24, 2012 1 comments
Vůbec poprvé v životě jsem dneska jela do (a z) práce na kole - počítám-li tedy práci jako zaměstnanec :) Venku byla ráno tma a nezvykle vedro, celých -6°C. Musela jsem se dokonce po cestě převlékat, jaké mi bylo horko (měla jsem v batohu oblečení na odpolední teplejší počasí po cestě domů).
Byla jsem v kanceláři skoro první - naštěstí, protože sprchování a převlékání mi zabralo hodně času a pořád jsem pobíhala po chodbě sem a tam mezi kanceláří, druhou kanceláří a sprchou a přenášela věci sem a tam. Svoji snahu jsem završila krátkými sprinty mezi stolem a skříní... :) Zapomněla jsem si doma sprcháč, naštěstí bylo na záchodě mýdlo.
Cesta domů byla těžší, foukal docela vítr, připadala jsem si jako na Havaji .) "Civilní" oblečení jsem si nechala v kanceláři, abych ho nemusela tahat pořád sem a tam. Už se těším na další jízdu příští týden!

Přichází jaro!
(Vlevo zima, vpravo jaro:)

For the first time ever I rode the bike to my office today (and back of course:).
It was dark at the morning however unusually hot - 6°C. I had to change my clothes on the road not to overheat (I had the clothes for the warmer weather in my bag ready for the afternoon ride home). I had been almost the first one in the office - luckily because to have a shower and change the clothes had taken me quite long time and I had been running from office to the shower then to another office and again to the shower then there had been short sprints between my desk and the wardrobe... :) And I've forgotten the shower gel at home (solved by using the soap from the toilets).
The way back has been harder - quite strong wind - I felt like on Hawaii .) I have left my "civil" clothes at the office so I won't need to pull all the stuff along again.
Looking for another ride next week!

The spring is coming!
(Winter on the left and the spring on the right side :)

1 comment:

  1. Great that you are back!
    I always remember when I forgot to take .. my towel, shower gel, socks, t-shirt, ...:) I called myself stupid:), and believed it will not happened again. However, it is just a matter of frequency, I would say:).. and eventually I enjoyed it:).
    I cross my fingers! Cheers, 12:)

    ReplyDelete