Sobotní zmatky / Saturday chaos

by February 25, 2012 2 comments
Během týdne jsem konečně dostala nové Vibramy - zateplené. A tak jsem se celý týden těšila, až je vyzkouším a pořád na to nebyl čas. Naplánovala jsem si první chůzoběh na dnešní odpoledne. A slíbila jsem Davidovi, že mu uvařím knedlo-zelo-vepřo k obědu.
Ráno jsme jeli nakoupit. Po návratu jsem si sedla doma k svačině a četla emaily. Až jsem došla k emailu od Barborky, jestli teda dneska jdu na ten závod. Slíbila jsem totiž, že přijdu Báře na závod fandit. A fakt jsem se na to těšila. "To je dneska?", psala jsem hned. Myslela jsem, že to bude až zítra! Bylo 40 minut do startu a já seděla doma se svačinou, naprosto nepřipravená na cokoliv. A kdo uvaří oběd?!
Vyndala jsem z prádla špinavé oblečení na kolo (nedalo se nic dělat...) a honem se začala oblékat. David se zachoval úžasně jako vždycky a vyndal si z mrazáku chilli con carne, které jsme vařili před týdnem.
Kolo byla moje jediná možnost, jak se na start za tak krátký čas dostat. Jela jsem, co to dalo. Děsně fičelo. Byl to takový můj malý soukromý závod dne. A stihla jsem to! Dokonce mi ještě spousta času zbyla. Závod byl skvělý, Bára běžela úžasně a znovu si stanovila nový osobní rekord, i když po cestě zavadila o patník a spadla na asfalt. Skvělý výkon! Jsem ráda, že jsme zase měly příležitost se vidět a popovídat, obě jsme si to dopoledne skvěle užily. Počasí bylo skvělé, až na ten vichr. Domů jsem se vrátila totálně zmrzlá a hladová a žíznivá, ale skutečně šťastná. Snad zítra vyzkouším ty pětiprsťáky :)

I've received my new insulated Vibram Fivefingers shoes during the week. And I have been looking forward to test them but there was no time for it. I have planned the first walk/jog for today afternoon. And I've promised to my dear that I would cook a traditional meal "knedlo-zelo-vepřo" for today's lunch.
We went to do some shopping at the morning. I sat down to have a snack and read emails when we got home. I've opened the notebook and read the mail one by one up the one from Barborka: "So are you coming today?" I'd promised that I would come to the next race of Barborka and cheer her up. And I really wanted to be there. "Is it today?!!" has been my first question. I have thought that it would be tomorrow! There were 40 minutes to the start and I was sitting at the kitchen eating my snack totally unprepared for any kind of action. "And who will cook the lunch?!"
I've taken my cycling clothes out from the box designated for the dirty clothes (yuck, but no other solution in sight) and started to dress quickly. My dear has been awesome as usually and taked the chilli con carne I cooked last week out from the freezer. The bike has been my only possibility how to get there in time. I have driven as fast as possible despite the quite strong wind. It was my private race of the day.
And I have made it! The plenty of time has remained. The race has been great - Barborka run very well (new personal best I thing - again) despite she hit the barrier on the road and fell down. Good job!
I'm glad that we have chance to chat and seen each other again and I thing that we have both enjoyed this forenoon. The weather has been great except the strong wind. I've returned home frozen to my bones and hungry and thirsty but truly happy.
I hope I would try Fivefingers tomorrow :)

2 comments:

  1. Sorry about you being frozen on the way back again :( I hoped you were gonna warm up during the ride.... And thank you so much for cheering up and being there with my drinks, it helped a lot!!! Looking forward to the insight on the new five fingers tomorrow :)

    ReplyDelete
  2. Don't worry about the cold - it's fine, I feel good now. It was just a poor organization from my side. I hadn't expected such wind :) I really enjoyed it!

    ReplyDelete